PostHeaderIcon Zodpovedne

PostHeaderIcon Šikanovanie

Zaujímavé čítanie - Zodpovedne

Šikanovanie

Bullying, elektronické šikanovanie, zastrašovanie, ponižovanie, zosmiešňovanie, ohováranie, nadávanie, happy slapping...


Existuje množstvo definícií a opisov šikanovania (anglický výraz bullying). Mierne sa odlišujú, ale z veľkej časti hovoria o tom istom:
  • šikanovanie je zákerné, opakované zneužívanie sily alebo postavenia na trápenie, zámerné prenasledovanie, robenie príkoria,
  • šikanovanie pokrýva veľkú škálu vedomých, pretrvávajúcich a nevítaných činov medzi jednotlivcami a skupinami, ktoré sú charakterizované fyzickým, psychickým, sexuálnym násilím a iným utrpením,
  • šikanovanie je dané rozdielnou mocou medzi osobou, ktorá šikanuje a osobou, ktorá je šikanovaná. Táto rozdielna moc je rozpoznaná, a preto využívaná tým, kto šikanuje.

Posledná úprava (Pondelok, 07 December 2009 11:57)

Čítajte viac o šikanovaní

 

PostHeaderIcon Internetové známosti

Zaujímavé čítanie - Zodpovedne

Internetové známosti

Internetové známosti, grooming, obchodovanie s ľuďmi...


Vyhľadávanie priateľov cez internet sa stáva v dnešnej dobe čoraz častejším spôsobom zoznamovania. Z rôznych dôvodov sa takto ľudia snažia nájsť spriaznené osoby, s ktorými by mohli stráviť niekoľko chvíľ, či už online alebo neskôr aj osobne. Zoznamovacie agentúry alebo web stránky si iba málokedy robia prieskum klientov a overovanie údajov, ktoré poskytli. Opatrnosť je preto v každom prípade tou najnutnejšou obranou pred nebezpečenstvami, ktoré takéto stretnutia môžu priniesť.

Čítajte viac o internetových známostiach

 

PostHeaderIcon Osobné údaje

Zaujímavé čítanie - Zodpovedne

Poskytovanie kontaktných, osobných údajov, majetkové pomery

Poskytovanie kontaktných, osobných údajov, majetkové pomery, phishing...


Podľa zákona o ochrane osobných údajov sú osobnými údajmi tie, ktoré sa týkajú určenej alebo určiteľnej osoby. Takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo najmä na základe jednej či viacerých charakteristík, znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu. Osobné údaje sú teda tie, ktoré umožnia presne identifikovať konkrétnu osobu.

Mnohokrát užívatelia internetu poskytnú svoje osobné údaje tretej strane bez toho, aby si boli vedomí rizík, ktorým sa vystavujú. Môže ísť o údaje zaslané mailom, okamžitými správami, zverejnené vo verejných četovým miestnostiach, prostredníctvom sms a podobne.

Čítajte viac o poskytovaní osobných údajov

 

PostHeaderIcon Internetové podvody

Zaujímavé čítanie - Zodpovedne

Internetové podvody

Počítačová kriminalita, falšovanie počítačových údajov, porušenia autorských a príbuzných práv...


Informačné technológie sú fenoménom, ktoré okrem praktických prínosov prinášajú aj negatívne javy. Tak ako mnohé iné nástroje, je aj počítačová technika použiteľná na účely, ktoré nie sú vždy v súlade so spoločenskými požiadavkami, ba často idú za hranice majoritou stanovených noriem. Príchod internetových technológií priniesol so sebou nárast aktivít, ktoré sú často klasifikovateľné ako protizákonné a v informatickom i právnom slangu dostali pomenovanie počítačová kriminalita alebo IT kriminalita. Pojem počítačová kriminalita bol položený Dohovorom o počítačovej kriminalite iniciovaný na úrovni Rady Európy roku 2001.

Dnes je možné vysloviť tvrdenie, že páchanie trestnej činnosti, ktorú je možné definovať ako tzv. "počítačovú kriminalitu", má narastajúcu tendenciu.

Čítajte viac o internetových podvodoch

 

PostHeaderIcon Zoznamka

Zaujímavé čítanie - Zodpovedne

Zoznamky cez internet

Zoznamky cez internet, vydávanie sa za niekoho iného, stretnutie s neznámou osobou, ochrana osobných údajov...

Zoznamky cez internet

Zoznamka na REmareDnes existuje množstvo zoznamovacích portálov, ktoré umožňujú nadviazať priateľstvá, či partnerské zväzky širokej skupine ľudí. Možnosť zoznámenia cez internet využijú hlavne plachí ľudia s nízkym sebavedomím, handicapovaní, osamelí, ale aj starší ľudia, ktorým vyhovuje hlavne anonymita na sieti. Rovnako však zoznamky využívajú aj mladí a atraktívni ľudia, ktorí si napríklad chcú skrátiť čas a využívajú zoznamky ako druh zábavy. Online zoznamovanie je v podstate modernejšou obdobou zoznamovacích inzerátov. Oproti nim má tú výhodu, že je rýchlejšie, pohodlnejšie a pestrejšie. Najčastejšie uvádzané dôvody na online zoznámenia sú: veľa práce a málo času. Ale čakanie na odpoveď si môžete skrátiť listovaním v profiloch iných inzerentov. Za jeden deň môžete osloviť toľkých ľudí, koľko sa vám páči a pritom sa vyhnúť odmietnutiu z očí do očí. Ak použijete filter, je veľká pravdepodobnosť, že nájdete skupinu ľudí, ktorá bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám. Zo začiatku to bude možno len na komunikovanie a neskôr možno...

Posledná úprava (Pondelok, 07 December 2009 10:59)

Čítajte viac o zoznamovaní sa cez internet

 
Viac článkov...
PrihlásenieŠtatistika
Členovia : 4
Článkov : 27
Webové prepojenia : 22
Počet zobrazení obsahu : 319804
Máme online 33 hostí 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes46
mod_vvisit_counterVčera101
mod_vvisit_counterTento týždeň651
mod_vvisit_counterMinulý týždeň843
mod_vvisit_counterTento mesiac2437
mod_vvisit_counterMinulý mesiac2802
mod_vvisit_counterVšetky dni541251

Online (20 minutes staré): 3
Tvora IP: 35.175.191.150
,
Dnes je: 22. 09. 2019
Hľadaj
Anketa
Dizajn stránok